Svet čelí najväčšej geopolitickej a ekonomickej kríze za desaťročia. WEF varuje pred slabým rastom, obchodné vojny a konflikty ohrozujú globálnu ekonomiku. Čína hrá kľúčovú úlohu.
Svet sa v súčasnosti potýka s výraznou geopolitickou a ekonomickou neistotou, ktorú odborníci označujú za jednu z najnáročnejších za posledných desať rokov. Prezident Svetového ekonomického fóra (WEF) Borge Brende upozornil, že globálny hospodársky rast môže byť vážne ohrozený, ak sa nepodarí obnoviť stabilitu. Tieto vyhlásenia zazneli pred začiatkom multilaterálneho fóra v čínskom meste Tchien-ťin.
Brende varoval, že bez oživenia rastu by svet mohol vstúpiť do obdobia dlhodobého spomalenia. „Ak nedôjde k obnove, môžeme čeliť dekáde výrazne nižšieho hospodárskeho rastu,“ uviedol. Podujatie, ktoré sa často označuje ako „letný Davos“, sa koná v čase, keď medzinárodné vzťahy prechádzajú výraznými turbulenciami.
Fórum v Tchien-ťine je jedným z kľúčových miest pre diskusie medzi politikmi, podnikateľmi a akademikmi. Letošného ročníka sa zúčastňuje viac ako 40 vysokých predstaviteľov z približne 30 krajín. Téma globálnej ekonomickej stability je obzvlášť dôležitá v kontexte nedávnych geopolitických napätí a obchodných konfliktov.
Brende pripustil, že súčasné obchodné spory môžu mať vážne dôsledky pre svetovú ekonomiku.
„Tradičná globalizácia sa mení. Obchod, ktorý bol dlho hlavným motorom rastu, už nemusí hrať rovnakú úlohu,“
poznamenal. Zároveň však vyjadril nádej, že nové technológie, ako je umelá inteligencia, by mohli prispieť k zvýšeniu produktivity.
Medzinárodné inštitúcie v poslednom čase upravili svoje prognózy globálneho rastu smerom nadol. Svetová banka tento mesiac znížila svoj odhad na 2,3 %, čo odráža pokračujúcu ekonomickú neistotu. Podobný krok urobil aj Medzinárodný menový fond.
Čína, ktorá je kľúčovým hráčom v globálnej ekonomike, čelí vlastným výzvam. Kríza na trhu nehnuteľností a slabá domáca spotreba spomaľujú jej vývoj. Napriek tomu Brende očakáva, že Čína bude mať významný podiel na svetovom raste, najmä vďaka smerovaniu k digitálnym technológiám a službám.
Pekingská vláda v posledných mesiacoch prijala niekoľko opatrení na podporu ekonomiky, vrátane zníženia úrokových sadzieb. Niektorí analytici však pochybujú, či sa jej podarí dosiahnuť cieľový rast 5 %, najmä vzhľadom na napätie v obchodných vzťahoch so Spojenými štátmi.
Budúcnosť globálnej ekonomiky bude podľa Brendeho závisieť nielen od obchodu, ale aj od schopnosti využívať nové technológie. „Inovácie môžu byť kľúčom k udržaniu produktivity a rastu,“ dodal. Tento posun by mohol otvoriť novú kapitolu v hospodárskom vývoji sveta.
Medzinárodný register dlžníkov
Uistite sa podrobnou kontrolou z registra dlžníkov, že vaša finančná história je naozaj čistá a bez akýchkoľvek dlhov.