Ako môžu Trumpove ciele ovplyvniť zisky veľkých amerických bánk? Prvá štvrťročná sezóna začína s opatrnými prognózami kvôli obchodným neistotám. Kľúčové banky ako JPMorgan a Wells Fargo budú v centre pozornosti.
Výsledková sezóna v USA začína v piatok, keď veľké banky zverejnia svoje výsledky za prvý štvrťrok. Napriek očakávaniam solídnych výkonov môžu analytikov znepokojovať obozretné prognózy spôsobené neistotou súvisiacou s colnými opatreniami.
Medzi prvými, ktoré predstavia svoje výsledky, budú JPMorgan Chase a Wells Fargo, nasledované Bank of America, Citigroup a Morgan Stanley v nasledujúcom týždni. Tieto správy poskytnú dôležité informácie o vplyve colných opatrení bývalého prezidenta Donalda Trumpa na podnikateľské prostredie a ekonomické vyhliadky.
Očakáva sa, že banky dosiahnu v prvom štvrťroku pevné výsledky vďaka stále odolnej ekonomike USA. Avšak pozornosť sa pravdepodobne presunie na budúce vyhliadky, ktoré môžu byť konzervatívnejšie v dôsledku rastúcej ekonomickej neistoty. Dlhodobé účinky obchodných obmedzení by mohli viesť k revíziám rastových prognóz.
Pred nedávnymi výkyvmi na trhu spôsobenými colnými opatreniami patril bankový sektor medzi najúspešnejšie. Podporovali ho stabilný rast úverov, zlepšené likviditné podmienky a zvýšená aktivita v oblasti fúzií a akvizícií. Napríklad akcie JPMorgan a Wells Fargo do 19. februára vzrástli približne o 13 %. Následne však ich hodnota klesla o viac ako 20 % v dôsledku eskalácie obchodnej vojny.
„Obchodné udalosti posúvajú náš základný scenár k výraznému spomaleniu HDP, pričom riziko recesie sa výrazne zvyšuje,“
uviedla analytička Morgan Stanley Betsy Grasek, ktorá znížila hodnotenie bankového sektora z „atraktívneho“ na „priemerné“. Zdôraznila, že výnosy z investičného bankovníctva sú citlivejšie na recesné riziká ako tradičné úvery.
Dilin Wu, výskumný stratég spoločnosti Pepperstone Australia, dodal, že ekonomická neistota a zvýšené riziká recesie môžu obmedziť dopyt po úveroch. „Banky by mohli čeliť vyšším rezervám na straty z úverov, čo by ďalej zhoršilo ich finančnú výkonnosť,“ povedal. Okrem toho volatilita na finančných trhoch môže negatívne ovplyvniť aktivity na kapitálových trhoch, najmä v oblasti fúzií a akvizícií.
Investori budú pozorne sledovať vyhliadky bánk, aby zistili, aký dlhodobý vplyv môžu mať colné opatrenia. „Trhy budú musieť zohľadniť možné zníženie korporátnych ziskov, a preto bude výkazníctvo bánk kľúčové pre hodnotenie budúcich rizík,“ napísal Kyle Rodda, senior trhový analytik spoločnosti Capital.com.
Colné opatrenia tiež komplikujú rozhodovanie Federálneho rezervného systému (Fed) ohľadne úrokových sadzieb. Susan Collinsová, prezidentka bostonskej pobočky Fedu, naznačila, že centrálna banka môže oneskoriť ďalšie zmierňovanie politiky. „Nové cenové tlaky môžu spomaliť normalizáciu politiky, pretože je potrebné overiť, či colné opatrenia neovplyvňujú inflačné očakávania,“ uviedla.
Aj keď banky zvyčajne profitujú z vyšších úrokových sadzieb vďaka lepším čistým úrokovým maržám, prísnejšia menová politika môže obmedziť spotrebu domácností a spomaliť hospodársky rast. Preto sa očakáva, že prognózy čistého úrokového príjmu bánk budú konzervatívnejšie.
Napriek neistote sú výsledky bánk za prvý štvrťrok pravdepodobne silné, pričom plný ekonomický dopad colných opatrení sa môže prejaviť až neskôr v priebehu roka. Podľa odhadov by JPMorgan mal dosiahnuť zisk na akciu (EPS) 4,61 USD, Wells Fargo 1,24 USD, Bank of America 0,82 USD, Citigroup 1,86 USD a Morgan Stanley 2,22 USD.
Medzinárodný register dlžníkov
Uistite sa podrobnou kontrolou z registra dlžníkov, že vaša finančná história je naozaj čistá a bez akýchkoľvek dlhov.