Dohoda USA-Ukrajina o mineráloch: Čo vieme o plánoch na využitie ukrajinských nerastných zdrojov a investičnom fonde. Podrobnosti o partnerstve a napätí medzi Zelenským a Trumpom.
V posledných dňoch sa objavujú nové informácie o plánovanej dohode medzi Spojenými štátmi a Ukrajinou, ktorá sa týka využitia ukrajinských minerálnych zdrojov. Podľa dostupných údajov by mala byť dohoda podpísaná do konca apríla, hoci pôvodný termín bol stanovený už na február.
Podpísaný memorand o úmysloch, ktorý ukrajinská vláda zverejnila 18. apríla, uvádza, že obe krajiny majú v úmysle vytvoriť investičný fond na obnovu Ukrajiny ako súčasť ekonomického partnerstva. Konečná verzia textu by mala byť pripravená do 26. apríla.
Pôvodná dohoda sa mala podpísať už v februári, no jej uzavretiu zabránilo napäté jednanie medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Podľa informácií z médií sa stretnutie skončilo verejným konfliktom.
Zverejnené memorand neposkytuje konkrétne detaily o fungovaní investičného fondu ani nespomína minerálne zdroje. Zároveň neobsahuje explicitnú bezpečnostnú záruku zo strany USA, ktorú Zelenský počas rokovaní dlho požadoval.
Trump v minulosti naznačil, že dohoda by mohla slúžiť ako kompenzácia za vojenskú pomoc, ktorú USA poskytli Ukrajine od začiatku ruskej invázie v roku 2022. Memorand síce neuvádza túto súvislosť priamo, ale pripomína "významnú finančnú a materiálnu podporu" zo strany Spojených štátov.
Ukrajinská ministerka hospodárstva Julia Svyrydenková potvrdila, že text dohody sa stále pripravuje, no vyjadrila presvedčenie, že výsledná dohoda bude "veľmi výhodná pre obe krajiny". Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dodal, že fond bude spravovaný na rovnoprávnom základe.
Niektoré náznaky o obsahu dohody možno nájsť v únikoch informácií z februára. Podľa nich by Ukrajina mohla prispieť 50 % budúcich príjmov z ťažby štátnych minerálnych zdrojov, ropy a plynu do investičného fondu. USA by naopak mali poskytnúť dlhodobú finančnú podporu pre rozvoj Ukrajiny.
Napätie medzi Trumpom a Zelenským sa prehĺbilo v dňoch pred plánovaným podpisom dohody. Ukrajinský prezident odmietol pôvodnú americkú požiadavku na prístup k minerálnym zdrojom v hodnote 500 miliárd dolárov, ktorá sa neskôr z textu vytratila.
Otázkou zostáva, či dohoda obsahuje bezpečnostné záruky. Memorand síce neprisľubuje konkrétne záväzky, ale uvádza, že obe krajiny "usilujú o trvalý mier na Ukrajine". Trump v minulosti naznačil, že prítomnosť amerických kontraktorov by mohla slúžiť ako forma bezpečnostnej záruky.
Ukrajina disponuje významnými zásobami nerastných surovín, vrátane grafitu, titánu a lítia. Podľa odhadov sa na jej území nachádza asi 5 % svetových zásob kritických surovín. Časť týchto zdrojov je však pod kontrolou Ruska, ktoré okupuje niektoré regióny východnej Ukrajiny.
Ruský prezident Vladimir Putin v reakcii na plánovanú dohodu vyhlásil, že Rusko je ochotné ponúknuť zahraničným partnerom spoločné projekty v tzv. "nových územiach", čo je narážka na okupované časti Ukrajiny. Zároveň uviedol, že Rusko disponuje výrazne väčšími zásobami nerastných surovín.
Jedným z problémov, ktoré môžu ovplyvniť realizáciu dohody, je rozsiahla kontaminácia ukrajinského územia nevybuchnutou muníciou. Podľa odhadov je až štvrtina krajiny zasiahnutá mínami, čo sťažuje prístup k nerastným zdrojom.
Medzinárodný register dlžníkov
Uistite sa podrobnou kontrolou z registra dlžníkov, že vaša finančná história je naozaj čistá a bez akýchkoľvek dlhov.