Dohoda o clách medzi USA a EÚ sa blíži, no EÚ sa obáva o budúcnosť obchodných vzťahov a komplexnejšiu dohodu. Tarify na oceľ a hliník zostávajú vysoké.
Podľa diplomatických zdrojov EÚ sa očakáva, že obchodné vzťahy medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi zostanú napäté, aj keď sa obe strany približujú k predbežnej dohode o vyriešení tarifného sporu. Hoci sa rámcová dohoda zdá byť na dosah, Európania sa obávajú, čo nasleduje po nej.
„Pracujeme nepretržite na dosiahnutí prvej dohody s USA – aby sme udržali tarify čo najnižšie a poskytli podnikateľom potrebnú stabilitu,“ uviedla v štvrtok predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. Zároveň však dodala: „Nie sme však naivní. Vieme, že vzťahy s USA sa možno už nevrátia do pôvodnej podoby.“
V súčasnosti USA uvalujú na európsky oceľ a hliník 50% tarify, na automobily 25% a na všetky dovozné tovary z EÚ 10%. Tieto opatrenia platia od polovice marca a vyvolali odvetné kroky zo strany Európskej únie.
Hoci sa očakáva, že americký prezident Donald Trump čoskoro rozhodne o návrhu dohody, ktorá by mohla spor zmierniť, mnohí v Európe pochybujú, či takéto riešenie bude dostatočné. „Aj keby sa podarilo dosiahnuť dohodu, pravdepodobne to nebude koniec,“ povedal jeden z diplomatov EÚ.
„Obchodné vzťahy s USA sú krehké a nepredvídateľné.“
Európska komisia dlho presadzovala nulové tarify pre všetky priemyselné tovary medzi EÚ a USA, no nakoniec prijala základnú sadzbu 10% pre európske výrobky dovážané do USA. Výnimky by sa mohli týkať lietadiel a alkoholických nápojov, no vyjednávania v iných strategických odvetviach, ako sú automobily, hliník, oceľ a farmaceutiká, stagnujú.
Niektoré členské štáty EÚ, najmä tie s intenzívnymi obchodnými väzbami na USA, ako je Nemecko a Taliansko, uprednostňujú mierny prístup bez ďalšej eskalácie. Iné, vrátane Francúzska, naopak volajú po rozhodnejšej reakcii. Napätie by sa mohlo zvýšiť v súvislosti s možným zavedením odvetných opatrení vo výške 21 miliárd eur, ktoré boli pozastavené do 14. júla.
Podľa informácií z diplomatických kruhov je pripravený aj druhý zoznam odvetných opatrení, ktorý pôvodne navrhovala Komisia vo výške 95 miliárd eur. Táto suma bola však znížená a konečné rozhodnutie o jeho uplatnení ešte nepadlo.
Dňa 14. júla sa zhromaždia ministri obchodu EÚ, aby prediskutovali budúcnosť vzťahov s USA. Mnohí očakávajú náročné vyjednávania, pretože každá krajina bude musieť vyhodnotiť, ako ju dohoda ovplyvní a aké kroky budú potrebné na minimalizáciu negatívnych dopadov.
Medzinárodný register dlžníkov
Uistite sa podrobnou kontrolou z registra dlžníkov, že vaša finančná história je naozaj čistá a bez akýchkoľvek dlhov.