Trump tvrdí, že sa uskutočnilo stretnutie s Čínou o obchodných rokovaniach, hoci Peking akékoľvek rozhovory popiera. Investori však zaznamenali náznaky zmiernenia obchodnej vojny.
Prezident Donald Trump tvrdí, že sa uskutočnilo stretnutie s Čínou, hoci Peking akékoľvek obchodné rokovania popiera. Napriek rozporuplným vyhláseniam investori zaznamenali náznaky zmiernenia obchodnej vojny, čo viedlo k oživeniu svetových akciových trhov, ktoré takmer vyrovnali straty zo začiatku apríla.
Trump svoje tvrdenie predniesol počas stretnutia s nórskym premiérom Jonasom Gahrom Støreom v Bielom dome. „Dnes ráno sa uskutočnilo stretnutie,“ povedal novinárom, no odmietol uviesť, koho presne Čína na rokovania delegovala. „Nezáleží na tom, kto konkrétne to bol. Možno to oznámime neskôr, ale rokovania prebehli,“ dodal.
Čínsky minister obchodu He Yadong však ešte v ten istý deň vyhlásil, že medzi oboma krajinami momentálne neprebiehajú žiadne obchodné rozhovory.
„Ako rezort zodpovedný za zahraničnú obchodnú politiku jasne uvádzam, že správy o pokroku v čínsko-amerických rokovaniach sú nepodložené a nemajú opodstatnenie,“
vyjadril sa na tlačovej konferencii.
V utorok Trump oznámil, že plánuje „výrazne znížiť“ clo na čínske tovary, no úplné zrušenie nie je na stole. V súčasnosti USA uplatňujú 145% dovozné clo na čínske výrobky, na čo Čína reagovala 125% cľami na americké produkty. Okrem toho Peking zavedol aj netarifné opatrenia, ako obmedzenie vývozu vzácnych zemín do USA či zastavenie nákupov lietadiel od Boeingu. Podľa informácií z médií americká vláda zvažuje zníženie ciel na úroveň 50–65%.
Na Trumpove vyjadrenia o možnom zmiernení ciel He Yadong reagoval: „Ak USA naozaj chcú nájsť riešenie, mali by počúvať racionálne hlasy medzinárodnej komunity a rôznych domácich sektorov, úplne zrušiť všetky jednostranné obchodné opatrenia voči Číne a riešiť rozdiely rovnocenným dialógom.“
Neskôr Trump na sociálnej sieti Truth Social zverejnil príspevok, v ktorom obvinil Čínu z porušenia zmluvných záväzkov voči Boeingu. Zároveň kritizoval prúdenie fentanylu do USA cez mexické a kanadské hranice, pričom vyhrozil ďalšími sankciami. V februári už kvôli tomuto problému zavedli USA 20% clo na čínske výrobky a 25% clo na tovary z Kanady a Mexika.
Napriek napätej rétorike Trumpovo zmiernené vyjadrenia ohľadne obchodnej politiky vzbudili optimizmus na finančných trhoch. Globálne akciové indexy v štvrtok zaznamenali štvrtý rast v rade, pričom technologické spoločnosti na Wall Street viedli oživenie počas pokračujúcej sezóny korporátnych ziskových správ. Index S&P 500 vzrástol o 2 %, čím sa dostal na najvyššiu úroveň od 3. apríla.
Európske trhy vykazovali mimoriadnu odolnosť, pričom Euro Stoxx 600 aj nemecký DAX smerovali k druhému týždňu rastu v rade. V Ázii v piatok výrazne posilnil japonský Nikkei 225 aj kórejský Kospi, zatiaľ čo hongkonský Hang Seng Index kompenzoval väčšinu aprílových strát. Čínska centrálna banka zároveň potvrdila záväzok udržiavať mierne uvoľnenú menovú politiku na podporu hospodárskeho rastu.
Medzinárodný register dlžníkov
Uistite sa podrobnou kontrolou z registra dlžníkov, že vaša finančná história je naozaj čistá a bez akýchkoľvek dlhov.