Slovensko čaká najnižší hospodársky rast v rámci V4: EK predpovedá rast HDP na 1,5 % v roku 2025 a spomalenie na 1,4 % v roku 2026. Dôvodmi sú slabý export a fiškálna konsolidácia.
Podľa najnovšej makroekonomickej prognózy Európskej komisie sa očakáva, že Slovensko zaznamená v roku 2025 hospodársky rast na úrovni 1,5 %, avšak v nasledujúcom roku by malo dôjsť k ďalšiemu spomaleniu na 1,4 %. V rámci krajín Vyšehradskej štvorky (V4) by tak Slovensko malo mať najnižšiu mieru rastu.
Hlavnými dôvodmi spomalenia sú podľa analýzy obmedzený export v dôsledku globálneho protekcionizmu a fiškálna konsolidácia, ktorá tlmi domáci dopyt. Naopak, pozitívny vplyv by mali mať verejné investície financované z fondov EÚ, nákupy obranného vybavenia a súkromná spotreba.
V porovnaní s ostatnými krajinami V4 by malo Maďarsko v roku 2025 dosiahnuť rast 3,4 %, Poľsko 3,3 % a Česko 3,6 %. V roku 2026 sa očakáva mierny pokles rastu vo všetkých týchto krajinách.
Európska komisia predpokladá, že inflácia na Slovensku v tomto roku dosiahne 4 %, čo bude výsledkom zvýšených daní a rastu miezd. V roku 2026 by sa mala mierne upokojiť na 2,9 %.
Verejný deficit by sa mal v roku 2025 znížiť na 4,9 % HDP vďaka konsolidačným opatreniam, no v roku 2026 by mohol opäť vzrásť na 5,1 %. Medzi kľúčové opatrenia patrí úprava sadzieb DPH, dane z príjmov právnických osôb a zavedenie dane z finančných transakcií.
„Exportný výkon Slovenska zostane v nasledujúcich rokoch slabý, čo súvisí s obmedzeniami v automobilovom priemysle a celkovo slabším výkonom hlavných obchodných partnerov,“ uvádza sa v prognóze. Čistý vývoz už nebude prispievať k rastu HDP, pretože nárast dovozu prevýši prínosy z vývozu.
Súkromná spotreba by sa mala v roku 2025 spomaliť kvôli zvýšeniu DPH a ekonomickej neistote. Napriek tomu stabilný rast miezd, ktorý udrží krok s infláciou, by mal poskytnúť určitú podporu domácemu dopytu.
Využitie prostriedkov z Mechanizmu na obnovu a odolnosť (RRF) by malo v rokoch 2025 a 2026 posilniť verejné investície, čo by malo prispieť k hospodárskemu rastu. Avšak absencia ďalších konsolidačných opatrení môže v roku 2026 spôsobiť ďalšie spomalenie.
Miera nezamestnanosti by sa podľa odhadov mala stabilizovať na 5,4 %, no trh práce zostane napätý. Očakáva sa rýchlejší rast miezd v porovnaní s infláciou, čo povedie k miernemu zvýšeniu reálnych príjmov.
Pomer vládneho dlhu k HDP by mal vzrásť z 59,3 % v roku 2024 na 60,3 % v roku 2025 a v roku 2026 by mohol dosiahnuť až 63 %.
Medzinárodný register dlžníkov
Uistite sa podrobnou kontrolou z registra dlžníkov, že vaša finančná história je naozaj čistá a bez akýchkoľvek dlhov.