Zisky firiem na Slovensku rástli v rokoch 2021-2023 rýchlejšie ako mzdy, no vlani sa trend otočil. Podiel miezd na HDP stúpol, no stále zaostáva za EÚ. Viac v analýze IFP.
V rokoch 2021 až 2023 zaznamenali slovenské firmy výraznejší rast ziskov v porovnaní s rastom miezd. Tento trend sa však v minulom roku obrátil, keď mzdy zamestnancov začali rásť rýchlejšie ako firemné zisky. Tieto zmeny analyzovala Monika Pécsyová, expertka z Inštitútu finančnej politiky (IFP).
Od roku 1995 podiel miezd na hrubom domácom produkte (HDP) na Slovensku výrazne stúpol, čo je jeden z najvyšších nárastov v rámci Európskej únie. Napriek tomu Slovensko stále zaostáva za priemerom EÚ približne o sedem percentuálnych bodov. Najvýraznejší pokles podielu miezd na HDP sa prejavil v odvetviach ako obchod, doprava, priemysel a stavebníctvo. Naopak, minimálne zmeny sa týkali vysokokvalifikovaných služieb, ako sú informačné a komunikačné technológie (IKT) alebo finančné služby.
„Inflácia je tradične ovplyvňovaná dynamikou miezd. V poslednom období však došlo k neočakávanému šoku, kedy rast cien bol spôsobený najmä zdražením energií a poľnohospodárskych komodít na globálnom trhu,“
vysvetlila Pécsyová. Zamestnanci podľa nej absorbovali väčšiu časť cenového šoku, pretože mzdové vyjednávania nedokázali dostatočne rýchlo reagovať na rastúcu infláciu.
V súvislosti s dlhodobými trendmi analytička uviedla, že pred 30 rokmi bol podiel miezd na HDP na Slovensku pod 43 %. Väčšina európskych ekonomík odvtedy zaznamenala pokles tohto podielu, najmä v odvetviach náročných na pracovnú silu, ako je poľnohospodárstvo, stavebníctvo a priemysel. Inflačná kríza však prerušila dlhodobý trend zvyšovania podielu miezd na HDP.
Najvýraznejšie zmeny v podiele miezd na HDP sa prejavili v priemysle, stavebníctve a nízkokvalifikovaných službách. Vysokokvalifikované služby, vrátane IKT, finančníctva a odborných činností, zaznamenali len mierne zmeny. Podľa Pécsyovej je to dôsledok rastúceho dopytu po špecialistoch s vyšším vzdelaním, kým menej kvalifikované pozície sú často obsadzované zahraničnými pracovníkmi.
V posledných piatich rokoch priemysel na Slovensku stratil vyše 5,5 % zamestnancov. Podobný trend je viditeľný aj v sektoroch ako obchod, doprava či gastronómia, kde počet pracovníkov klesol o takmer 4 % oproti roku 2019. Nedostatok pracovnej sily čiastočne kompenzujú zahraniční pracovníci, ktorí však zvyčajne pobierajú nižšie mzdy než domáci zamestnanci. Podľa údajov až dve tretiny zahraničných pracovníkov pôsobia na manuálnych pozíciách.
Medzinárodný register dlžníkov
Uistite sa podrobnou kontrolou z registra dlžníkov, že vaša finančná história je naozaj čistá a bez akýchkoľvek dlhov.