Ceny plynu v Európe rastú kvôli zastaveniu dodávok z Ruska cez Ukrajinu a povinnosti naplniť zásobníky na 90 %. Odborníci varujú pred ďalšími rizikami, no očakávajú postupný pokles cien.
Ceny zemného plynu v Európe v súčasnosti výrazne stúpajú, pričom odborníci ako hlavné príčiny uvádzajú zastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu, špekulatívne obchody a povinnosť naplniť zásobníky do 1. novembra na 90 % kapacity.
Aktuálna cena plynu na európskom trhu je o tretinu vyššia ako v minulom roku a od novembra sa udržiava nad hranicou 40 eur za megawatthodinu. Pre porovnanie, začiatkom apríla minulého roka bola cena o viac ako 10 eur/MWh nižšia, čo sa pravdepodobne prejaví aj v regulovaných cenách pre zraniteľných odberateľov v nasledujúcom období.
Európska regulatívna povinnosť vyžadujúca naplnenie zásobníkov do stanoveného termínu vytvára stabilný dopyt po letných dodávkach plynu. Podľa analytika Jána Pištu z JPX to viedlo k nezvyčajnej situácii, kedy sú letné ceny plynu vyššie ako bežné trhové ceny. „Ak by sa podarilo urobiť tieto skladovacie ciele flexibilnejšími alebo nezáväznými, ceny by mohli výrazne klesnúť,“ dodal.
Richard Kvasňovský, výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu, upozorňuje na riziká spojené so zastavením dodávok ruského plynu cez Ukrajinu. Ďalším potenciálnym problémom by mohol byť zákaz dovozu ruského skvapalneného plynu (LNG), čo by znamenalo stratu približne 35 miliárd kubických metrov plynu ročne.
„Obnovenie tranzitu cez Ukrajinu by výrazne stabilizovalo trh a vrátilo ceny na úroveň minulého roka,“
zdôraznil Kvasňovský.
Európa zostáva do veľkej miery závislá od dovozu LNG, čo podľa odborníkov udržiava ceny na vyššej úrovni. Obnova tranzitu cez Ukrajinu je však neistá, pretože Ukrajina zatiaľ nezmenila svoj postoj a poškodená je aj kľúčová odovzdávacia stanica v ruskej Sudži.
Ondrej Šebesta, hovorca Slovenského plynárenského priemyslu, uviedol, že spoločnosť nemá presné informácie o situácii v Sudži, no pripravuje založenie dcérskej spoločnosti na Ukrajine, ktorá by sa venovala obchodu s plynom. „Ak sa tranzit obnoví, chceme byť pripravení hrať dôležitú úlohu,“ dodal.
Poškodenie stanice v Sudži podľa analytikov nemalo výrazný vplyv na ceny plynu, pretože tranzit cez Ukrajinu bol zastavený už skôr. Odborníci predpokladajú, že ceny by mohli postupne klesať, najmä ak by sa zlepšila situácia na Ukrajine a obnovili sa mierové rokovania s Ruskom. Ďalším faktorom by mohlo byť zmiernenie povinností naplnenia zásobníkov.