Európska komisia predstavila Pakt za čistý priemysel s investíciou 100 miliárd eur. Cieľ: podpora čistých technológií, zníženie emisií a posilnenie konkurencieschopnosti EÚ voči Číne a USA.
Európska komisia predstavila Pakt za čistý priemysel, ktorého cieľom je podporiť spoločnosti vo vývoji čistých technológií. V reakcii na medzinárodnú konkurenciu oznámila počiatočnú investíciu vo výške 100 miliárd eur. Európska únia sa musí stať globálnym centrom pre zelené technológie, čo je jeden z hlavných cieľov Paktu.
Cieľom je urobiť z dekarbonizácie faktor rastu a reindustrializácie kontinentu. Plán má pomôcť 27 členským štátom prejsť na nízkoemisnú ekonomiku a zároveň udržať konkurencieschopnosť voči Číne a Spojeným štátom. „Pakt za čistý priemysel predstavuje zmenu paradigmy v európskej priemyselnej politike. Po prvýkrát hovoríme o európskej preferencii, najmä vo verejných obstarávaniach, aby sme podporili zelené technológie vyrobené v Európe,“ vysvetľuje Neil Makaroff, riaditeľ think-tanku Strategic Perspectives.
Komisia navrhuje zmobilizovať viac ako 100 miliárd eur v krátkom horizonte. Chce tiež poskytnúť podnikateľom predvídateľnosť. Cieľom je znížiť náklady na energiu pre priemysel, najmä pre energeticky náročné odvetvia, ako je oceľ a cement, ako aj pre domácnosti. Komisia chce tiež konať v sektore čistých technológií, ktorý bude kľúčový pre konkurencieschopnosť a rast.
Niektorí však spochybňujú zmysel tohto plánu. Kritici sa obávajú, že táto stratégia by mohla oslabiť Zelenú dohodu, vlajkový projekt prvého mandátu predsedníčky Komisie Ursuly von der Leyen. V reakcii na tieto obavy Komisia zdôrazňuje, že jej cieľom je dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050 a zachováva ambíciu znížiť emisie skleníkových plynov o 55 % do roku 2030.
Medzinárodný register dlžníkov
Uistite sa podrobnou kontrolou z registra dlžníkov, že vaša finančná história je naozaj čistá a bez akýchkoľvek dlhov.