"UK očakáva nové clá od USA, No 10 varuje pred možnou odvetou. Rozhovory o dohode pokračujú, no Trumpove opatrenia môžu ovplyvniť britské exporty, najmä automobilový priemysel."
Spojené kráľovstvo očakáva, že bude zasiahnuté novými cľami zo strany USA, uviedol oficiálny hovorca britskej vlády. Podľa vyjadrení z Downing Street sa pravdepodobne nepodarí včas dosiahnuť dohodu, ktorá by britské tovary oslobodila od týchto opatrení.
Prezident USA Donald Trump oznámil, že plánuje zaviesť nové clá 2. apríla. Tieto by sa pridali k už oznámenému 25% clu na automobily a autodieloch. O víkende Trump naznačil, že opatrenia by sa mohli týkať všetkých krajín, nielen tých s najväčším obchodným deficitom voči USA.
Hovorca premiéra uviedol, že rozhovory o ekonomickej dohode medzi oboma krajinami boli „konštruktívne“, ale nevylúčil možnosť odvetných opatrení, ak by sa clá naozaj uplatnili.
„Pokiaľ ide o clá, premiér bol jasný – vždy bude konať v národnom záujme. Pripravili sme sa na všetky možnosti pred očakávaným oznámením prezidenta Trumpa, ktoré, ako predpokladáme, ovplyvní aj Spojené kráľovstvo spolu s inými krajinami,“
povedal.
Na otázku, či vláda dúfa v dohodu pred stredou, hovorca odpovedal, že rozhovory medzi Spojeným kráľovstvom a USA „pravdepodobne budú pokračovať aj po tomto termíne“. Zdôraznil, že Británia zvolí „pokojný a pragmatický prístup“, pretože obchodná vojna s USA by neprospešná nikomu. Zároveň však dodal: „Nič nevylučujeme ako odpoveď.“
Konzervatívny poslanec Andrew Griffith kritizoval situáciu ako potenciálne vážny úder pre britské podniky a zamestnancov.
„Ak sú tieto rozhovory podľa vlády úspešné, nechcem vidieť, ako vyzerá neúspech. Premiér musí obnoviť naše obchodné vzťahy s USA,“
povedal.
Liberálni demokrati vyzvali vládu, aby nasadila odvetné clá, podobne ako už urobili Kanada a Európska únia. Líder strany Ed Davey zdôraznil:
„Proste prosiť Trumpa nefunguje. Musíme sa postaviť po boku našich spojencov a ukázať, že sa nedáme zastrašiť. To znamená byť pripravený zaviesť recipročné clá, ak to bude potrebné.“
Ekonomické dopady by mohli byť značné. Podľa prognóz by v prípade odvetných opatrení mohol byť rast HDP o 0,6 % nižší tento rok a o 1 % nižší v nasledujúcom. Ak by Spojené kráľovstvo neodpovedalo, dopad by bol miernejší, ale stále cititeľný.
Britský automobilový priemysel, ktorý vyváža do USA tovary v hodnote 7,6 miliardy libier ročne, by mohol byť jedným z najviac postihnutých sektorov. Luxusné značky ako Rolls-Royce či Aston Martin by mohli čeliť zvýšeným nákladom.
Trump tvrdí, že jeho opatrenia majú chrániť amerických výrobcov a pracovné miesta, napriek varovaniam, že by to mohlo viesť k vyšším cenám pre spotrebiteľov. Počas februárového stretnutia s britským premiérom prezident naznačil možnosť „skutočnej obchodnej dohody“, ktorá by mohla Spojené kráľovstvo ochrániť pred plánovanými cľami.
Medzinárodný register dlžníkov
Uistite sa podrobnou kontrolou z registra dlžníkov, že vaša finančná história je naozaj čistá a bez akýchkoľvek dlhov.