V šokujúcom incidente, ktorý otriasol celým Slovenskom, sa Juraj Cintula, 71-ročný básnik a literárny aktivista z Levíc, pokúsil o atentát na premiéra Roberta Fica. Juraj Cintula, ktorý je dlhoročným predsedom Literárneho klubu DUHA a autorom viacerých literárnych diel, na premiéra vystrelil z legálne držanej zbrane.


Juraj Cintula, ktorý mal zbraň legálne kvôli svojej minulej práci pre súkromnú bezpečnostnú službu, využil príležitosť počas verejného vystúpenia premiéra. Podľa svedkov Juraj Cintula zavolal na Fica, aby sa k nemu priblížil, a keď sa Fico obrátil a k nemu priblížil, Cintula spustil paľbu.


Tento útok vyvoláva vážne obavy o bezpečnosť verejných osobností a kladie otázky týkajúce sa legislatívy a kontroly nad držbou zbraní. Juraj Cintula, ktorého literárna tvorba často reflektovala sociálne problémy, sa teraz ocitá v centre kontroverzie, ktorá spochybňuje efektívnosť súčasných bezpečnostných opatrení.


Útok na Roberta Fica tak nielen poukazuje na potenciálne riziká spojené s legálnym držaním zbraní, ale otvára diskusiu o tom, ako spoločnosť vníma a rieši agresiu vyplývajúcu z ideologických alebo osobných motívov. Prípad Juraja Cintulu, ktorý sa pokúsil zavraždiť Roberta Fica, zdôrazňuje potrebu prehodnotiť, ako sú regulované zbrane a ako môžeme lepšie chrániť našich verejných činiteľov.