Google sa pripojil k radom amerických firiem, ktoré opustili alebo zredukovali svoje programy diverzity, rovnosti a inklúzie. Tento krok prišiel po výkonnom nariadení Donalda Trumpa, ktoré tlačí na vládnych dodávateľov, aby zrušili iniciatívy DEI
Google sa pripojil k radom amerických spoločností, ktoré opustili alebo výrazne zredukovali svoje programy zamerané na diverzitu, rovnosť a inklúziu (DEI). Tento krok bol oznámený v internom emaile zamestnancom Google v stredu a prišiel ako reakcia na výkonné nariadenie prezidenta Donalda Trumpa. Toto nariadenie má za cieľ tlačiť na vládnych dodávateľov, aby zrušili svoje iniciatívy DEI.
Google, podobne ako mnohé ďalšie veľké technologické spoločnosti, predáva časť svojich technológií a služieb federálnej vláde. Medzi tieto služby patrí aj rýchlo rastúce cloudové oddelenie, ktoré je kľúčovou súčasťou snahy spoločnosti o rozvoj umelej inteligencie.
Zmena v prístupe Google bola naznačená aj v výročnej správe 10-K, ktorú spoločnosť Alphabet, materská spoločnosť Google, zverejnila tento týždeň pre Komisiu pre cenné papiere a burzy (SEC). V tejto správe Google odstránil vetu, ktorá sa objavovala v predchádzajúcich rokoch a ktorá deklarovala, že spoločnosť je „odhodlaná zaradiť diverzitu, rovnosť a inklúziu do všetkého, čo robí, a vytvoriť pracovnú silu, ktorá reprezentuje používateľov, ktorým slúži“.
Google generuje väčšinu z ročných príjmov Alphabet vo výške 350 miliárd dolárov (338 miliárd eur) a zamestnáva takmer všetkých zo 183 000 zamestnancov spoločnosti po celom svete.
„Sme odhodlaní vytvoriť pracovné prostredie, v ktorom môžu všetci naši zamestnanci uspieť a mať rovnaké príležitosti. Za posledný rok sme prehodnocovali naše programy, ktoré nám majú pomôcť dosiahnuť tento cieľ,“ uviedol Google v vyhlásení pre Associated Press.
„Aktualizovali sme jazyk v našej správe 10-K, aby to odrážalo, a ako federálny dodávateľ naše tímy tiež vyhodnocujú zmeny vyžadované po nedávnych súdnych rozhodnutiach a výkonných nariadeniach na túto tému.“
Zmena v jazyku Google prišla necelé tri týždne potom, čo sa generálny riaditeľ Google Sundar Pichai a ďalší významní lídri technologického priemyslu – vrátane Elona Muska z Tesly, Jeffa Bezosa z Amazonu, Tima Cooka z Apple a Marka Zuckerberga z Meta Platforms – postavili po boku Donalda Trumpa počas jeho inaugurácie.
Meta opustila svoj program DEI minulý mesiac, krátko pred inauguráciou, zatiaľ čo Amazon zastavil niektoré svoje programy DEI v decembri po Trumpovom zvolení.
Mnoho spoločností mimo technologického priemyslu sa tiež stiahlo z programov DEI. Medzi ne patria Walt Disney Co, McDonald's, Ford a Walmart.
Trumpovo nedávne výkonné nariadenie hrozí finančnými sankciami voči federálnym dodávateľom, ktorí budú považovaní za porušovateľov pravidiel DEI. Ak sa spoločnosti ukážu ako porušujúce pravidlá, môžu byť podľa zákona z roku 1863 (False Claims Act) vystavené vysokým pokutám. Tento zákon uvádza, že dodávatelia, ktorí poskytujú falošné informácie vláde, môžu byť zodpovední za trojnásobok škody spôsobenej vláde.
Pre spoločnosti je výzvou určiť, ktoré politiky DEI môže Trumpova administratíva považovať za „nezákonné“.
Google sa sídlom v Kalifornii sa už viac ako desať rokov snaží zamestnávať viac ľudí z nedostatočne zastúpených skupín. Svoje úsilie však zvýšil v roku 2020 po smrti George Floyda, ktorá vyvolala vlnu požiadaviek na väčšiu sociálnu spravodlivosť.
Krátko po Floydovej smrti si Pichai stanovil cieľ zvýšiť zastúpenie nedostatočne zastúpených skupín v lídrovských pozíciách spoločnosti o 30 % do roku 2025. Odvtedy Google dosiahol určitý pokrok, no zloženie jeho vedenia sa výrazne nezmenilo.
Podľa výročnej správy o diverzite Google sa zastúpenie černochov v lídrovských pozíciách zvýšilo z 2,6 % v roku 2020 na 5,1 % v minulom roku. U hispáncov sa toto číslo zmenilo z 3,7 % na 4,3 %. Podiel žien v lídrovských rolách sa zvýšil z 26,7 % v roku 2020 na 32,8 % v roku 2024.
Tieto čísla sa príliš nelíšia od celkovej pracovnej sily Google, kde černosi tvoria 5,7 % a hispánci 7,5 % zamestnancov. Dve tretiny globálnej pracovnej sily Google tvoria muži, uvádza správa o diverzite.
Medzinárodný register dlžníkov
Uistite sa podrobnou kontrolou z registra dlžníkov, že vaša finančná história je naozaj čistá a bez akýchkoľvek dlhov.