EÚ sleduje dovoz ocele a elektroniky z Číny počas obchodnej vojny. Komisia varuje pred prebytočnými kapacitami, ktoré by mohli zaplaviť európsky trh. Ochrana trhu EÚ je prioritou.
Európska komisia monitoruje dovoz ocele a elektroniky z Číny v súvislosti s obchodnou vojnou. Existujú obavy, že čínske nadbytočné kapacity by mohli byť presmerované na trh EÚ.
V dôsledku vzájomných ciel sa očakáva, že tovar, ktorý bol pôvodne určený pre USA, môže nájsť cestu na európske trhy. Medzi produktmi, na ktoré sa Komisia zameriáva, sú obnoviteľné zdroje energie, oceľ a elektronika.
"Vedľajším efektom ciel je nadbytok kapacít," uviedli úradníci Európskej komisie. Tento proces, kedy sa tovar presúva z trhov, ktoré boli dovtedy atraktívne, na iné, opisujú ako "dynamický".
"Môže dôjsť k presmerovaniu obchodu, keď niektoré krajiny nebudú môcť vyvážať svoje tovary do USA a budú hľadať alternatívne trhy,"
povedal vysoký úradník EÚ.
"Samozrejme, že EÚ bude pripravená brániť svoj trh. Nebudeme absorbovať akékoľvek objemy a množstvá,"
dodal.
Čína je pod drobnohľadom EÚ potom, čo jej vývoz do USA bol postihnutý kumulatívnymi colami vo výške 54 %. Oceľ je jedným z produktov, ktoré by mohli zaplaviť európsky trh, najmä vzhľadom na oslabujúci čínsky stavebný sektor. "Oceľ sa v Číne nedokáže spotrebovať doma," poznamenal ten istý úradník, čo zvýrazňuje riziko presmerovania tovaru do EÚ.
Čínska a európska oceľ už bola zasiahnutá 25 % colami, ktoré začali platiť v polovici marca. Podľa údajov OECD z 1. apríla sa očakáva, že globálny nadbytok ocele vzrastie z odhadovaných 602 miliónov ton v roku 2024 na 721 miliónov ton do roku 2027. Podľa Euroferu, európskeho združenia oceliarskeho priemyslu, to predstavuje viac ako päťnásobok produkcie bloku.
Očakáva sa, že aj ďalšie čínske produkty budú hľadať nové cesty na európsky trh. "Elektronické zariadenia a obnoviteľné zdroje energie, ako sú solárne panely alebo veterné turbíny, predstavujú pre EÚ riziko," uviedla odborníčka z think tanku Bruegel. Elektromobily, ktoré sú v EÚ už od novembra 2024 predmetom colných opatrení, sú tiež na zozname produktov, ktoré by mohli mať nadbytočné kapacity.
Komisia plánuje zvýšiť dohľad nad globálnymi trhmi, keď 5. a 9. apríla nadobudnú účinnosť vzájomné colné opatrenia USA voči Číne a ďalším krajinám.
"V prípade Číny sme už podobnú situáciu zažili v oceliarskom sektore, najmä keď USA v roku 2017 uzavreli svoj trh pre čínsky dovoz. Vtedy sme prijali ochranné opatrenia,"
povedal úradník EÚ.
Ochranné opatrenia, povolené podľa pravidiel WTO, umožňujú obmedziť dovoz určitých produktov v prípade náhleho prílevu tovaru na konkrétny trh.
"V prípade ocele takéto opatrenia máme už nejaký čas. Je príliš skoro povedať, či ich budeme potrebovať aj v iných sektoroch. Sledujeme situáciu pozorne," dodal úradník.
Medzinárodný register dlžníkov
Uistite sa podrobnou kontrolou z registra dlžníkov, že vaša finančná história je naozaj čistá a bez akýchkoľvek dlhov.