EÚ pripravuje „dobre zváženú“ odvetu na americké clá. Po nových colách na autá USA Brusel čaká na recipročné opatrenia a plánuje vlastné protiťahy. Napätie v obchode medzi EÚ a Washingtonom narastá.
Európska komisia pripravuje „dobre zvážené“ odvetné opatrenia v reakcii na clá zo strany USA. Tieto kroky sú odpoveďou na nové colné sadzby, ktoré americký prezident Donald Trump oznámil v stredu. Podľa plánov majú byť clo na dovoz áut do USA vo výške 25 % zavedené 2. apríla.
Komisia vo štvrtok uviedla, že čaká na konečnú podobu amerických colných opatrení, ktoré majú nadobudnúť platnosť budúci týždeň. Až potom rozhodne o konkrétnych protiopatreniach. „V prípade potreby poskytneme pevnú, primeranú a dobre zváženú odpoveď na nespravodlivé a kontraproduktívne kroky USA,“ vyhlásil hovorca komisie Olof Gill. Zároveň však zdôraznil, že presný časový harmonón európskych opatrení závisí od toho, kedy americké clo nadobudne účinnosť.
USA už zavedli clo na oceľ a hliník. Okrem 25% cla na automobily, ktoré bolo oznámené v stredu, sa očakáva, že recipročné opatrenia voči EÚ nadobudnú platnosť 2. apríla. Nie je však jasné, či sa budú týkať jednotlivých európskych krajín, alebo celého bloku.
Európska komisia plánuje konzultovať s členskými štátmi zoznam amerických produktov, na ktoré boli od roku 2018 pozastavené colné sadzby. Tieto opatrenia súvisia s obchodným sporom medzi EÚ a prvou Trumpovou administratívou o clo na oceľ a hliník. Okrem toho sa posudzuje aj druhý zoznam tovaru z USA, pričom Brusel zvažuje ďalšie kroky v tomto spore. Tieto opatrenia by mali byť súčasťou širšieho balíka odvetných colných sadzieb, ktoré by mali nadobudnúť účinnosť do polovice apríla.
Jeden vysoký úradník EÚ však uviedol, že Brusel sa neuspokojí len s týmito dvoma zoznamami. Ak Washington budúci týždeň oznámi recipročné clo, blok bude možno nútený prijať ďalšie opatrenia. „Doteraz sme neoznámili nič ohľadom služieb ani nástroja proti nátlaku,“ dodal úradník.
Doteraz oznámené protiopatrenia v oblasti ocele a hliníka cielené iba na americký tovar. V roku 2023 však USA zaznamenali prebytok v obchode so službami s EÚ vo výške 109 miliárd eur. Rozšírenie odvetných opatrení na služby by znamenalo výrazné zhoršenie obchodného napätia medzi Bruselom a Washingtonom.
Nástroj proti nátlaku, ktorý EÚ prijala v roku 2023, ale doteraz nevyužila, niektorí odborníci považujú za „jadrovú možnosť“ v obchodnej politike. Umožnil by Bruselu zaviesť opatrenia týkajúce sa duševného vlastníctva alebo obmedziť licencovanie voči tretej krajine, čím by blok získal silný nástroj v globálnych obchodných sporoch.
Oznámenie cla na dovoz áut do USA vyvolalo v EÚ silné reakcie. „Je dôležité, aby EÚ dala rozhodnú odpoveď na tieto colné sadzby – musí byť jasné, že sa USA nepodriadime. Je potrebná sila a sebavedomie,“ uviedol nemecký minister hospodárstva Robert Habeck. Zároveň však dodal, že Európska komisia by mala pokračovať v rokovaniach s USA, aby sa zabránilo eskalácii colnej vojny.
Európsky komisár pre obchod Maroš Šefčovič sa v utorok vo Washingtone stretol s americkým ministrom obchodu Howardom Lutnickom, obchodným zástupcom Jamiesonom Greerom a hlavným ekonomickým poradcom Bieleho domu Kevinom Hassettom. Podľa Európskej komisie však rokovania nepriniesli žiadny výrazný pokrok.
„Je pravda, že misia komisára Šefčoviča vo Washingtone nepriniesla žiadny dohodnutý výsledok,“ potvrdil Gill vo štvrtok, napriek tomu, že komisia dúfala v pozitívny vývoj.
Francúzsky minister hospodárstva Eric Lombard komentoval clo na automobily na rozhlasovej stanici France Inter: „Je to veľmi zlá správa a zjavne nekooperatívny krok v situácii, keď práve spolupráca by nám umožnila problém vyriešiť.“ Dodal: „Sme v situácii, keď sme pod útokom: buď to necháme tak, a potom sa táto situácia nikdy neskončí, alebo budeme reagovať. Bohužiaľ, toto sú pravidlá hry, ktoré nám vnútili Američania.“
Medzinárodný register dlžníkov
Uistite sa podrobnou kontrolou z registra dlžníkov, že vaša finančná história je naozaj čistá a bez akýchkoľvek dlhov.