Nový obchodný šéf EÚ Maroš Šefčovič naznačil, že by sa mohlo diskutovať o pripojení Británie k Pan-Euro-Mediteránskej dohode (PEM), čo by znížilo byrokraciu a zlepšilo obchod.
Maroš Šefčovič, nový obchodný šéf Európskej únie pre post-Brexitové rokovania, v rozhovore pre BBC naznačil, že pripojenie Spojeného kráľovstva k Pan-Euro-Mediteránskej dohode (PEM) by mohlo byť súčasťou „reštartu“ vzťahov medzi EÚ a UK. Táto dohoda umožňuje, aby súčiastky a suroviny z desiatok krajín v Európe a Severnej Afrike boli použité v obchode bez colných poplatkov. Šefčovič však zdôraznil, že návrh ešte nebol presne formulovaný a že „loptička je na strane Británie“.
Britská vláda zatiaľ nepotvrdila, či má záujem o pripojenie k PEM, no neoficiálne konzultácie s podnikateľskou sférou už prebiehajú. Podniky by podľa odborníkov mohli získať výhody v podobe zníženia byrokracie a opätovného zapojenia sa do komplexných dodávateľských reťazcov, ktoré boli po Brexite narušené colnými bariérami. William Bain, šéf obchodnej politiky Britskej obchodnej komory, povedal, že pripojenie k PEM by „znížilo papierovačku a náklady pre mnohé britské firmy“.
Napriek tomu britský minister pre Európu Nick Thomas-Symonds uviedol, že vláda zatiaľ nemá plány na pripojenie k PEM. Zároveň však nevylúčil, že by sa táto otázka mohla v budúcnosti znova otvoriť. „Naša červená čiara bola vždy jasná – nepripojíme sa k jednotnému trhu ani k slobode pohybu,“ dodal.
Šefčovič tiež spomenul možnosť revízie veterinárnej dohody, ktorá by mohla znížiť trenie v obchode s poľnohospodárskymi a potravinárskymi produktmi. Podľa neho by však takéto zmeny vyžadovali „dynamické prispôsobenie“ pravidiel medzi EÚ a UK. Emily Thornberryová, predsedníčka výboru pre zahraničné veci, označila súčasnú dohodu za „nerovnomernú a ťažkú“, pričom poukázala na to, že potraviny z EÚ sa v Británii takmer nekontrolujú, zatiaľ čo britské výrobky v EÚ podliehajú prísnym kontrolám.
Okrem obchodných otázok Šefčovič spomenul aj návrh EÚ na program mobility mládeže, ktorý by umožnil mladým ľuďom vo veku 18 až 30 rokov pracovať a študovať v UK a naopak. Tento návrh však bol v Británii kritizovaný a odmietnutý ako pokus o obnovenie slobody pohybu. Šefčovič však zdôraznil, že ide o „budovanie mostov do budúcnosti“ a nie o návrat k slobode pohybu.
Vzťahy medzi EÚ a UK sa podľa Šefčoviča nachádzajú v lepšej pozícii ako predtým, a to aj vďaka častej komunikácii s britským ministrom Nickom Thomasom-Symondsom. Britský premiér Keir Starmer sa má zúčastniť európskeho summitu zameraného na obranu a bezpečnosť, čo by mohlo prispieť k ďalšiemu zlepšeniu vzťahov.
Šefčovič tiež komentoval obchodné vzťahy EÚ s USA, pričom vyjadril ochotu rokovať s Trumpovou administratívou. Zdôraznil však, že EÚ musí byť „veľmi opatrná a zodpovedná“ pri riešení obchodných otázok s Washingtonom.
Medzinárodný register dlžníkov
Uistite sa podrobnou kontrolou z registra dlžníkov, že vaša finančná história je naozaj čistá a bez akýchkoľvek dlhov.