DAX klesol o 4,95 % v dôsledku obchodnej vojny. Najviac stratili Deutsche Bank, MTU Aero Engines a Infineon. Obavy z globálneho spomalenia ovplyvnili aj výnosy nemeckých dlhopisov.
V nedeľu zaznamenal nemecký akciový index DAX výrazný pokles o 4,95 %, čo predstavuje stratu 1076 bodov. Medzi najviac postihnuté spoločnosti patrili Deutsche Bank (-9,77 %), MTU Aero Engines AG (-8,40 %) a Infineon (-7,26 %).
Frankfurtský DAX v piatok výrazne oslabil a uzavrel na úrovni 20 642 bodov, čo je jeho najväčší jednodňový prepad od februára 2022, kedy Rusko napadlo Ukrajinu. Hlavným dôvodom boli eskalujúce obchodné napätia potvrdené oznámením Číny o zavedení 34 % cla na všetky americké tovary od 10. apríla. Európska komisia následne ohlásila pripravované protiopatrenia.
Bankový sektor utrpel najväčšie straty, pričom Deutsche Bank a Commerzbank klesli o 9,5 %, resp. 5,9 %. Tlak zažili aj technologické firmy, základné suroviny a automobilky. Jediné obranné odvetvia, ako nehnuteľnosti a potravinársky priemysel, zaznamenali mierny nárast. Celkovo index za týždeň stratil takmer 8 %.
V reakcii na obchodné napätia klesla výnosnosť 10-ročných nemeckých štátnych dlhopisov pod 2,5 %, čo je najnižšia úroveň od 4. marca. Trhy očakávajú, že Európska centrálna banka v apríli zníži úrokové sadzby o 25 bazických bodov.
Medzi ďalšie významné poklesy patril Allianz, ktorý dosiahol štvortýždňové minimum na 335,30 EUR, hoci za posledný rok si pripísal takmer 25 %. SAP klesol na 12-týždňové minimum 234,80 EUR, pričom za štyri týždne stratil 11,22 %. Deutsche Telekom zaznamenal štvortýždňové minimum na 32,72 EUR.
Index DAX prepadol tretí deň po sebe a v piatok klesol o viac ako 1 % pod hranicu 21 500 bodov. Banky opäť patrili medzi najpostihnutejšie odvetvia, pričom týždenná strata indexu presiahla 4 %.
Nemecký stavebný sektor zostáva v hlbokej recesii, čo potvrdil pokles indexu HCOB Germany Construction PMI na 40,3 bodu v marci. Napriek miernemu zlepšeniu očakávaní zostáva rezidenčný segment najslabší.
Nemecké továrenske objednávky v februári prekvapivo stagnovali, hoci trh očakával 3,5 % rast. Pokles v kovových výrobkoch, elektrických zariadeniach a farmaceutickom priemysle vyvážil rast v leteckom a strojárskom priemysle.