Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová podpísala zákon o zmenách v trestnom práve, napriek tomu, že v minulosti spolu s inštitúciami Európskej únie vyjadrila k tomuto návrhu kritiku. Hlava štátu zároveň novinárom povedala, že vládnu novelu trestného zákonníka a súvisiacich zákonov nechá preskúmať Ústavným súdom a požiada ho o pozastavenie ich platnosti. Rozhodnutie nevyužiť právo veta, ktoré by vládna koalícia v Národnej rade mohla prelomiť, Čaputová odôvodnila tým, že Ústavný súd bude mať viac času na preskúmanie novely.

Novela počíta až na výnimky so znížením trestných sadzieb za korupciu či hospodársku kriminalitu a so skrátením premlčacích lehôt trestných činov, a to už od polovice marca. O päť dní neskôr by mal byť zrušený elitný útvar prokuratúry ÚŠP, ktorý vykonáva dohľad aj nad vyšetrovaním káuz, vrátane tých z obdobia vládnutia strany Smer-sociálna demokracia súčasného premiéra Roberta Fica.

Ak schválená novela trestného zákonníka a súvisiacich zákonov nadobudne právnu moc, nižšie tresty sa budú vzťahovať aj na kauzy, ktoré súdy doteraz nestihli pravomocne uzavrieť. To platí aj v prípade, že by neskôr boli ustanovenia schváleného zákona zrušené alebo sprísnené, alebo ich platnosť pozastavená.

„Napádame tú novelu ako celok z procesných dôvodov. Som presvedčená, že neboli prítomné dôvody na skrátené legislatívne konanie. Zároveň v podaní k Ústavnému súdu upozorňujem na konkrétne nedostatky, kde protiústavnosť dosahuje značnú intenzitu,“ povedala Čaputová.

Čaputová uviedla, že v spore o nadobudnutie právnej moci zmien v trestnom práve ide o čas. Dodala, že zákon dostala na posúdenie nestandardne až po šiestich dňoch od jeho schválenia. Zákon bude po prezidentkinom podpise odoslaný na zverejnenie v Zbierke zákonov, čo má na starosti ministerstvo spravodlivosti. V prípade, že Ústavný súd vyhovie návrhu Čaputovej na pozastavenie právnych účinkov zmien v trestnom práve, bude toto rozhodnutie záväzné až po jeho zverejnení v Zbierke zákonov.