Taliansko zvažuje spoluprácu so SpaceX Elona Muska na šifrovanej komunikácii cez sieť Starlink, čo vyvoláva otázky o jeho záväzku voči európskemu projektu IRIS². Aký dopad by toto rozhodnutie malo na bezpečnosť a vesmírnu politiku EÚ?
Taliansko stojí pred strategickým rozhodnutím, ktoré by mohlo ovplyvniť nielen jeho technologickú budúcnosť, ale aj celkovú bezpečnosť a vesmírne ambície Európskej únie. Rokovania medzi talianskou vládou a SpaceX Elona Muska o využití satelitnej siete Starlink pokročili do bodu, ktorý znepokojuje odborníkov aj politikov. Hoci talianska vláda poprela podpis akejkoľvek zmluvy, diskusie pokračujú a otázky o prioritách Talianska v rámci EÚ zostávajú nezodpovedané.
Starlink, ktorý už v Taliansku pôsobí od roku 2021, má aktuálne približne 50 000 zákazníkov. Navrhovaná päťročná dohoda v hodnote 1,5 miliardy eur by bola najväčším kontraktom svojho druhu v Európe a umožnila by talianskej vláde využívať pokročilé šifrovacie technológie pre citlivú komunikáciu, vrátane situácií ako prírodné katastrofy či teroristické útoky. Spoločnosť SpaceX zároveň ponúka nový projekt s názvom Starshield, ktorý je navrhnutý špeciálne pre obranné operácie.
Európska únia medzitým intenzívne pracuje na vlastnom satelitnom systéme IRIS², ktorý má byť spustený v roku 2029. Tento ambiciózny projekt s rozpočtom 11 miliárd eur má za cieľ vytvoriť bezpečnú a multiorbitálnu satelitnú sieť, ktorá by zabezpečila technologickú nezávislosť EÚ a znížila závislosť od amerických poskytovateľov, ako je SpaceX.
Taliansko pritom zohráva kľúčovú úlohu v tomto projekte. Plánuje hostiť hlavné operačné centrum IRIS² v stredisku Fucino Space Center, jednom z najväčších civilných vesmírnych centier na svete. Táto investícia má priniesť 200 nových pracovných miest a upevniť rolu Talianska v európskej vesmírnej infraštruktúre. Okrem toho talianska spoločnosť Leonardo a jej dcérska firma Avio patria medzi hlavné prispievateľov k technológiám vypúšťania satelitov pre Európsku vesmírnu agentúru (ESA).
Zástancovia spolupráce so SpaceX tvrdia, že Starlink ponúka okamžité schopnosti, na ktoré by musela Európa čakať ďalších 10 až 15 rokov. Minister obrany Guido Crosetto počas parlamentného vypočutia obhajoval potrebu spolupráce s Muskom. „Muskova dominancia na nízkej obežnej dráhe robí zo SpaceX nepostrádateľného partnera,“ vyhlásil Crosetto.
Elon Musk na sociálnej sieti X (predtým Twitter) uviedol, že jeho spoločnosť je „pripravená poskytnúť Taliansku najbezpečnejšie a najpokročilejšie pripojenie“. Kritici však upozorňujú na možné bezpečnostné riziká. Akékoľvek zapojenie SpaceX do talianskej infraštruktúry by mohlo vystaviť citlivé údaje zahraničným aktérom, čo by malo vážne dôsledky na bezpečnosť celej Európy.
Taliansko by mohlo čeliť riziku zdvojenia služieb, ak by pokračovalo vo využívaní Starlinku popri IRIS². Zástancovia európskeho projektu varujú pred ekonomickými aj politickými dôsledkami. Európska komisia zdôraznila, že členské štáty môžu slobodne uzatvárať vlastné dohody, no zároveň by nemali ohrozovať jednotu v rámci EÚ.
Europoslanec Christophe Grudler (Renew Europe/Francúzsko) otvorene kritizoval taliansku iniciatívu: „Ak si ceníte ‚Made in Italy‘, nepodpisujte satelitnú dohodu s Muskom,“ vyhlásil na sociálnych sieťach.
Rozhodnutie Talianska bude mať vplyv nielen na jeho technologickú trajektóriu, ale aj na celkové ambície EÚ vo vesmírnom priestore. Európska únia už stratila vedúce postavenie v oblasti komerčných nosných rakiet a geostacionárnych satelitov. Podľa správy bývalého talianskeho premiéra Maria Draghiho Starlink destabilizoval európsky telekomunikačný trh a narušil konkurenciu.
Ak sa Taliansko rozhodne pre spoluprácu so SpaceX, môže to oslabiť spoločné ambície EÚ na vesmírnu autonómiu a sebestačnosť. Budúcnosť vesmírnej politiky Európy tak visí na tenkom vlákne, kde sa rozhodnutie Talianska stáva strategickým testom jednoty a prioritného smerovania celej Únie.
Medzinárodný register dlžníkov
Uistite sa podrobnou kontrolou z registra dlžníkov, že vaša finančná história je naozaj čistá a bez akýchkoľvek dlhov.