Výnosy britských vládnych dlhopisov stúpli na desaťročia nevídané úrovne. Analytici diskutujú, či ide o nový "Truss moment" alebo len dočasnú reakciu na inflačné a fiškálne obavy.
Výnosy britských vládnych dlhopisov dosiahli najvyššie úrovne za posledné desaťročia. Desaťročné dlhopisy stúpli na 4,90 %, čo je najvyššia hodnota od júla 2008, a tridsaťročné dosiahli 5,40 %, čo naposledy nastalo v auguste 1998. Libra taktiež klesla na 14-mesačné minimum voči doláru, pod hranicu 1,23 USD.
Kým niektorí porovnávajú situáciu s trhovou panikou počas krátkeho mandátu Liz Trussovej, analytici sa nezhodujú, či ide o širšiu krízu alebo len dočasnú turbulenciu.
Dôvody predaja britských dlhopisov
Trh s britskými dlhopismi čelí tlaku kombinácie globálnych a domácich faktorov. Rastúca inflácia, zvýšené fiškálne výdavky a globálny predaj dlhopisov prispievajú k vyšším výnosom. Tridsaťročné dlhopisy obzvlášť reflektujú obavy investorov z dlhodobých inflačných rizík a udržateľnosti verejných financií Spojeného kráľovstva.
Libra tiež čelí významnému tlaku, keďže klesla pod 1,23 USD a dosiahla 14-mesačné minimum.
Je to nový "Truss moment"?
Nárast výnosov nevyhnutne vyvoláva porovnania s "Truss momentom" z roku 2022, keď nefinancované daňové škrty počas krátkeho mandátu Liz Trussovej spôsobili prudký výpredaj dlhopisov a donútili Bank of England zasiahnuť.
Tentokrát je situácia odlišná. Pohyb je pomalší, čo znižuje riziko spirály rastu výnosov. Dopyt zo strany zahraničných kupcov zostáva silný, čím sa eliminuje riziko nedostatku likvidity, aké nastalo v roku 2022.
Avšak základné faktory, ako pretrvávajúca inflácia a fiškálne výdavky, stále zaťažujú dôveru investorov. Agentúra Fitch navyše poukázala na "významnú neistotu" na trhu s nehnuteľnosťami v Spojenom kráľovstve, čo pridáva ďalšiu úroveň napätia.
Ako na tom stojí eurozóna?
Zatiaľ čo britský a americký trh s dlhopismi čelia tlaku, eurozóna zostáva relatívne stabilná. Nemecké dlhopisy síce zaznamenali nárast výnosov, no stále sú v dvojročnom pásme. Francúzske výnosy však stúpli na najvyššiu úroveň od októbra 2023.
Európska centrálna banka (ECB) plánuje ďalšie znižovanie úrokových sadzieb, čo môže podporiť stabilitu v eurozóne. Očakáva sa, že inflačné tlaky v eurozóne budú klesať a ECB dosiahne svoj cieľ 2 % inflácie do apríla.
Čo čaká libru a výnosy?
Libra zostáva zraniteľná, pričom analytici očakávajú ďalšie oslabenie pod hranicu 1,2250 USD. Bank of England (BoE) čelí výzvam v podobe očakávaných znižovaní úrokových sadzieb, no pretrvávajúca inflácia komplikuje situáciu.
Napriek tlakom analytici nevidia veľa priestoru na ďalší prudký nárast výnosov dlhopisov, keďže základné fundamenty neukazujú na krízový scenár.
Medzinárodný register dlžníkov
Uistite sa podrobnou kontrolou z registra dlžníkov, že vaša finančná história je naozaj čistá a bez akýchkoľvek dlhov.