Čínsky e-commerce gigant Alibaba zažíva raketový rast vďaka investíciám do umelej inteligencie. Spoločnosť hlási najrýchlejší rast tržieb za viac ako rok a plánuje ďalšie miliardové investície do AI technológií
Čínsky e-commerce gigant Alibaba Group Holding ohlásil svoje najrýchlejšie tempo rastu tržieb za viac ako rok. Spoločnosť ťaží z boomu umelej inteligencie v Číne a investuje miliardy do vývoja AI technológií.
Alibaba vo štvrtok oznámila, že jej tržby za štvrťrok končiaci v decembri vzrástli o 8 % na 280,2 miliardy yuanov (36,65 miliardy eur) v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Čistý zisk potom raketovo vzrástol na 48,9 miliardy yuanov (6,41 miliardy eur). Akcie spoločnosti v New Yorku po zverejnení výsledkov posilnili o viac ako 12 %.
Generálny riaditeľ Alibaby, Eddie Wu, v konferenčnom hovore uviedol, že spoločnosť plánuje "agresívne investovať" do infraštruktúry umelej inteligencie a cloud computingu v nasledujúcich troch rokoch. Chystané výdavky by mali prekonať to, čo firma investovala v uplynulom desaťročí.
Wu zdôraznil, že stratégia Alibaby v oblasti umelej inteligencie sa zameriava na dosiahnutie umelej všeobecnej inteligencie (AGI), čo je typ umelej inteligencie, ktorý môže dosiahnuť alebo prekonať ľudskú inteligenciu a môže sa sám učiť. Dodal, že takáto príležitosť na transformáciu priemyslu prichádza "raz za niekoľko desaťročí" a že AGI je primárnym cieľom Alibaby.
Alibaba sa snaží presadiť v oblasti umelej inteligencie v čase, keď sa rivalita medzi USA a Čínou v tomto odvetví vyostruje. Čínska AI firma DeepSeek nedávno otriasla americkým AI priemyslom, keď sa jej AI model zdal byť porovnateľný s modelmi popredných amerických spoločností, a to aj napriek tomu, že bol trénovaný na lacnejšom hardvéri.
Alibaba je jednou z mnohých technologických firiem v Číne, ktoré sa usilujú o vedúce postavenie v oblasti AI. V januári predstavila svoje najnovšie modely Qwen AI, ktoré si viedli dobre v benchmarkových testoch a zaradili Alibabu medzi popredné spoločnosti v čínskom AI priemysle. Alibaba tiež spolupracuje so spoločnosťou Apple na integrácii svojej AI technológie do čínskych iPhonov.
Technológiu AI už implementovala do svojich cloudových produktov, pričom jej cloudová divízia vykázala 13 % rast tržieb v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, čo je najrýchlejšie tempo za zhruba dva roky. Jej divízia medzinárodného obchodu, ktorá zahŕňa platformy ako AliExpress a Lazada, zaznamenala 32 % rast tržieb vďaka "silnej výkonnosti cezhraničných podnikov".
Alibaba bola jednou z niekoľkých významných čínskych technologických spoločností, ktoré v roku 2020 zasiahlo tvrdé regulačné zásahy proti technologickému priemyslu. Úrady vtedy zmarili prvú verejnú ponuku jej finančnej dcérskej spoločnosti Ant Group. Spoločnosť neskôr dostala rekordnú pokutu 2,8 miliardy dolárov (2,67 miliardy eur) za porušovanie antimonopolných zákonov. Jack Ma, jeden zo zakladateľov Alibaby, zmizol z verejného života a cena akcií spoločnosti na niekoľko rokov klesla.
Zdá sa ale, že Peking zmenil svoj prístup k technologickému priemyslu, pretože sa usiluje o technologickú nadvládu a sebestačnosť tvárou v tvár zhoršujúcim sa vzťahom medzi USA a Čínou. Čínsky prezident Xi Jinping nedávno usporiadal súkromné sympózium, na ktorom sa stretol s významnými podnikateľmi, vrátane Ma.
Toto stretnutie spolu s pokrokmi v oblasti AI, ako sú tie, ktoré demonštrovala spoločnosť DeepSeek, boli medzi faktormi, ktoré vyvolali obnovený záujem o čínsky technologický priemysel a v posledných týždňoch poslali technologické akcie nahor. Cena akcií Alibaby tento rok vzrástla o viac ako 60 %. Jej akcie kótované.
Medzinárodný register dlžníkov
Uistite sa podrobnou kontrolou z registra dlžníkov, že vaša finančná história je naozaj čistá a bez akýchkoľvek dlhov.