Čo môžeme očakávať od zasadnutia Ázijskej infraštruktúrnej investičnej banky tento týždeň? Pozrite sa na úspechy AIIB, jej plány a dôležitosť pre Európu.
Čo môžeme očakávať od zasadnutia Ázijskej infraštruktúrnej investičnej banky tento týždeň? Ázijská infraštruktúrna investičná banka (AIIB) začne svoj každoročný summit v utorok v Pekingu. Táto udalosť má význam nielen pre Áziu, ale aj pre Európu, ktorá je jedným z kľúčových členov tejto organizácie.
Od svojho vzniku v roku 2016 sa AIIB rozrástla na 110 členských štátov, vrátane významných európskych ekonomík, ako sú Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Spojené kráľovstvo. Spolu tieto krajiny reprezentujú štyri pätiny svetového obyvateľstva a takmer dve tretiny globálneho HDP.
Za posledných desať rokov banka financovala viac ako 300 projektov v 38 krajinách, pričom celková výška investícií presiahla 60 miliárd dolárov. Medzi hlavné oblasti podpory patria čistá energia, doprava, zdravotníctvo a odolnosť voči prírodným katastrofám. Konkrétne prínosy zahŕňajú:
28,5 milióna ton uhlíkových emisií ročne, ktoré sa vďaka projektom AIIB podarilo zabrániť.
Inštaláciu 21,3 gigawattov kapacity obnoviteľných zdrojov energie.
Takmer 1 miliarda ľudí, ktorí získali alebo získajú prístup k mestskému hromadnému dopravnému systému.
Globálny nedostatok infraštruktúry zostáva výrazný. Podľa odhadov AIIB potrebuje len Ázia približne 3 bilióny dolárov ročne, aby uspokojila rastúcu dopyt. Banka považuje financovanie modernej infraštruktúry za kľúčové pre svoju misiu:
"Veríme, že infraštruktúra je základom, na ktorom spoločnosti budujú udržateľnú a inkluzívnu prosperitu. Rozvojové financovanie je nevyhnutné na riešenie obrovskej medzery v infraštruktúrnom rozvoji, ktorá brzdí spravodlivý rast a udržuje ľudí v chudobe."
Napriek geopolitickej neistote je motívom tohtoročného zasadnutia "Prepojenie pre rozvoj, spolupráca pre prosperitu". Toto posolstvo zdôrazňuje presvedčenie banky, že multilateralizmus a medzinárodná spolupráca sú nevyhnutné pre uspokojenie svetových infraštruktúrnych potrieb.
Udržateľný rast je jednou z priorít AIIB. V roku 2024 tvorili klimaticky orientované projekty 67 % všetkých financovaných aktivít, čo predstavuje nárast oproti 60 % v predchádzajúcom roku. Očakáva sa, že summit prinesie ďalšiu podporu čistej energii, zabezpečeniu vodných zdrojov a ekologickej urbanistickej dopravy.
Dôležitou témou zasadnutia bude aj voľba nového prezidenta AIIB, len druhého v histórii banky. Nový lídor nahradí doterajšieho prezidenta Jin Liquna, ktorému končí druhý mandát v januári 2026.
Bez ohľadu na to, či žijete v Európe, Ázii alebo inde, infraštruktúra ovplyvňuje naše každodenné životy – od dopravy cez prístup k energii až po adaptáciu na klimatické zmeny. Rozhodnutia prijaté tento týždeň v Pekingu tak budú mať významný vplyv na to, ako milióny ľudí budú žiť v nasledujúcich rokoch.
Medzinárodný register dlžníkov
Uistite sa podrobnou kontrolou z registra dlžníkov, že vaša finančná história je naozaj čistá a bez akýchkoľvek dlhov.